A Junior Úszó Világbajnokságot a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) szervezésében Budapesten rendezik meg, 2019. augusztus 20. 25. között a Duna Arénában.

A magyarok eddig két érmet nyertek a vb-n, a nyitónapon Zombori Gábor 400 méter gyorson diadalmaskodott, szerdán pedig Berecz Blanka második lett 200 méter pillangón.

Élő közvetítések a Duna World és az M4sport.hu -n.

A szombati délutáni program több magyarért szoríthatunk!

A magyar érdekeltségű számok:
17.32: női 1500 gyors, döntő –  Mihályvári-Farkas Réka
18.27: női 50 gyors, középdöntő – Safrankó Sára és Szőke Zita
18.36: férfi 50 mell, középdöntő – Bőhm Sebestyén
18.57: férfi 400 vegyes, döntő – Török Dominik Márk
19.07: 4X100-as női gyorsváltó, döntő – Magyarország

A nyitónapon, az első döntőben rögtön megszületett az első magyar arany a Duna Arénában zajló junior Úszó VB-n, amikor is Zombori Gábor egy új világcsúccsal nyert.

A Budafóka SE 16 éves úszója már a délelőtti is óriási idővel nyert, amire a döntőben még inkább rátett egy lapáttal: ahol nagy csatában, új junior világbajnoki csúccsal (3.46:06) győzött 400 gyorson!

Ez egyúttal olimpiai A szintet is jelent, így már Zombori a 19. magyar úszó, akinek megvan a tokiói induláshoz szükséges eredménye.

A továbbiakban 2 magyar is pontszerző helyen ért a célba:

Szabó-Feltóthy Eszter szenzációs úszással a 4. helyen ért célba, 4:40.48-val, 10 másodpercet javított a 400 m vegyesen az egyéni legjobbján!

Mihályvári-Farkas Viktória, a másik magyar érdekeltségű döntőben 4:44.25-vel, a 6. helyet szerezte meg, ahol a spanyol Alba Vasquez Ruiz korosztályos világrekorddal szerezte meg az aranyat.

Az esti döntőket egy hivatalos megnyitó vezette fel, ahol Julio Maglione, a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) elnöke arról beszélt, hogy a FINA-család mindig boldogan látogat el Budapestre: „A magyar főváros 2017-ben emlékezetes felnőtt vizes világbajnokságnak adott otthont, és a magyar szervezők készen állnak arra, hogy ismét kiemelkedő színvonalú eseményt rendezzenek.” Maglione egyúttal háláját fejezte ki Orbán Viktor miniszterelnöknek és Budapest városának, a Magyar Úszó Szövetségnek, és az önkénteseknek a Junior Világbajnokság lebonyolításához nyújtott értékes munkájukért!

A középdöntők további magyar indulói közül, a Hölgyek között Békési Eszter 32.17-et úszott az elődöntőben 50 méter mellen és a 13. helyen végzett, így nem jutott be a döntőbe, hasonlóan járt Bőhm Sebestyén, aki 100 mellen búcsúzott. A váltók döntőivel zárult az első nap, Nagy Réka, Hatházi Dóra, Szőke Zita, Gál Kincső a 4×200-as női gyorsváltóval a 7. helyen ért célba, az aranyérmet az amerikaiak szerezték meg az ausztrálok és a kanadaiak előtt. A Fiúknál Szabados Bence, Pap Bálint, Ulrich Botond, Jászó Ádám a 4×100-as férfi gyorsváltóval 8. lett. Az első helyen az amerikaiak végeztek, akik junior világcsúccsal megelőzték az oroszokat és az olaszokat.

A világbajnokság 2. versenynapján a 17 éves Berecz Blanka nyert ezüstérmet 200 pillangón.

A Kőbánya versenyzője az első 50m után az 5. helyen fordult, és folyamatosan felzárkózott Charlotte Hook-ra és Lilie Nordmann-ra a két éllovas amerikaira.

Egy óriási hajrával, az utolsó 50 méteren (hét századdal) meg is előzte Hook-ot, ám Nordmann tartotta az előnyét és így, Blanka a 2. helyen ért célba 2:08,93-es idővel, ami majdnem egy teljes másodperccel jobb az egyéni legjobbjánál!

A szám másik magyar indulója, Fábián Fanni a 4. helyen ért célba.

Ezt követően a kedden aranyérmes Zombori Gábor ugrott 200 gyorson a medencébe, az első fordulónál még a 4. helyen volt, a féltávnál már fellépett a dobogóra, ám a második százra elfáradt, és végül 1:47,71-vel a 7. helyen végzett.

VB 4. napján elmaradt az újabb magyar érem:

Békési Eszter a 8. helyen végzett a 100 méter mell döntőjében pénteken.

A magyar érdekeltségű döntők közül az elsőben az Egri Úszó Klub 17 éves versenyzője elmaradt előző napi egyéni csúcsától, 1:09.06 perc alatt ért célba, miáltal a riválisok egyikét sem sikerült megelőznie.

A nap zárószámában, a fiú gyorsváltók 4×200 méteres versenyében a hazai négyes – Zombori Gábor, Pap Bálint, Ulrich Botond, Szabados Bence összetételben – a hatodik helyen zárt 7:25.14 perces idővel.

A Junior Úszó Világbajnokság eddigi eredményei:

Lány döntők:
400 m gyors: 1. Lani Pallister (Ausztrália) 4:05.42, 2. Emma O’Croinin (Kanada), 3. Rachel Stege (Egyesült Államok)
100 m mell: 1. Jevgenyija Csikunova (Oroszország) 1:06.93, 2. Kaitlyn Dobler (Egyesült Államok), 3. Kayla van der Merwe (Nagy-Britannia), …8. Békési Eszter 1:09.06
50 m pillangó: 1. Torri Huske (Egyesült Államok) 25.70, 2. Anasztaszija Skurdaj (Fehéroroszország), 3. Claire Curzan (Egyesült Államok)
200 m vegyes: 1. Justina Kozan (Egyesült Államok) 2:11.55, 2. Alba Vasquez Ruiz (Spanyolország), 3. Isihara Mei (Japán)

Fiú döntő:
50 m gyors: 1. Vlagyiszlav Bukov (Ukrajna) 22.13, 2. David Curtiss (Egyesült Államok), 3. Adam Chaney (Egyesült Államok)
Hát. 50 m: 1. Jan Cejka (Csehország) 25.08, 2. Wyatt Davis (Egyesült Államok), 3. Thomas Ceccon (Olaszország)
Mell. 200 m: 1. Josh Matheny (Egyesült Államok) 2:09.40, 2. Szato Soma (Japán), 3. Arai Juta (Japán)

A váltók: 4×200 m gyors: 1. Egyesült Államok 7:08.37, 2. Oroszország, 3. Ausztrália, …6. Magyarország (Zombori Gábor, Pap Bálint, Ulrich Botond, Szabados Bence) 7:25.14